Yoga ile kariyerinizi farklılaştıracak bir yolculuk mümkün

thumbnail

Bu yazı https://www.uplifers.com/ sitesinden alınmıştır.

 

Sadece iş hayatımızda değil aynı zamanda günlük hayatımızda da bu hissi yaşarız: doğru yerde olmadığımız hissi. Nasıl derseniz, bulunduğunuz anda yaptığınız her şey, konuştuğunuz kelimeler ve hatta bunca yıllık diyebileceğiniz iş arkadaşlarınız bile yabancı gelir. Sonra düşünürsünüz tam o anda, bütünüyle farklı bir noktaya deyim yerindeyse ‘ışınlanmak’ geçer içinizden. Size daha ‘siz’ gibi hissettirecek, tanıdık, sınırlarını sizin belirleyeceğiniz ve tabi ki ‘kendiniz gibi’ hissedeceğiniz bir yere.

Yoga ile kariyerinizi farklılaştıracak bir yolculuk mümkün
Bulunduğumuz yerden memnun olmayabiliriz ve bunun bilincine varmak atacağımız en büyük adımdır.

 

Özgüveninizi Arttırır

Becerilerinizi ve güçlü yönlerinizi artırdığınız için iş yerinde önünüze çıkan problemler ile daha rahat başa çıkabilirsiniz. Kendinize olan güven ile oluşan sıkıntılarda paniğe kapılmadan bilinçli bir şekilde çözüme odaklanabilirsiniz.

Öz Disiplini Öğretir

Disiplin sağlamanızı sağlar. Bu şekilde de ilgilendiğiniz tüm işlerinizde disiplinli bir şekilde yol almanızı sağlar.

yoganin-faydalari

Yeni Bakış Açısı Kazandırır

Hafızanızı güçlendirip dikkat yeteneğinizi geliştirerek odaklanmanızı sağlarsınız. Bu gelişimler size değişik fikirlerin de açığa çıkmasına yardımcı olur.

Sabırlı Olursunuz

Yogayı hayatınıza dahil ettiğinizde sabırlı olmayı da zaman yönetimini de öğrenmeye başlarsınız. Kazanacağınız bu sabır iş hayatınıza da olumlu yönde etki eder.

İş hayatımızdaki koşuşturmalarımızla, aslında günümüzün en uzun kısmını işte geçirdiğimiz detayını gözden kaçırabiliyoruz. Bu yüzden yaptığımız işin içeriği her ne olursa olsun, bir birey için çalışma tatmini de diyebileceğimiz ‘bir işe yaradığımızı hissetmek’ büyük önem taşıyor. Şöyle düşünelim, her gün işine heyecan içerisinde, yeni bir şeyler ortaya çıkarmak ve üretmek motivasyonu ile gelen, günün sonunda son derece tatmin olmuş, görevlerini en iyi şekilde yapmış ve mutlu bir çalışan ile, her sabah bugünüm de boşa gidecek, üretmiyorum, değiştirmiyorum veya çalışmamdan tatmin olmuyorum diye düşünen bir çalışan arasında ‘doğru’ yerde olma hissi açısından dağlar kadar fark vardır.

Yoga ile Kariyerinizi Farklılaştıracak bir Yolculuk Mümkün
Doğru yerde olduğumuzu hissetmiyorsak ürettiğimiz şeylerle ilgili kafamızda soru işaretleri vardır

Yoga, hayatımızda işte tam da bu çaresizlik ve şikayet etme odaklı bakış açımızı değiştirerek, bizi çözüm yolları bulmaya yönlendiriyor. Yoga en temel anlamı ile birlik olma hali olarak da tanımlanmaktadır. Buna göre yoga uygulamaları ile hem akıl-beden-nefes üçgenimizi değiştirirken, hem de kariyerimizi yeniden değerlendirerek şekillendirebiliriz. Bunun için yoga felsefesinden yola çıktığımız önerilerimiz ise şöyle:

1. Kariyerinizde ‘doğru’ yerde olmadığınız hissinizle yüzleşin ve kabul edin

Çoğumuz güncel hayatımızda karşılaştığımız özellikle ‘sorgulama’ gerektiren konuları bilinçaltımıza depoluyoruz. Fakat bu konular er yada geç tekrar su yüzüne çıkıyor. Eğer siz de iş hayatınızda ‘doğru’ noktada olmadığınız hissine ara ara da olsa kapılıyorsanız, öncelikle sakince bu hissi kabul edin. Kabul etmek aslında çözümün de başlangıç aşamasıdır. Bu dürüst kabulünüz ile, bu hisse neden olan koşulları, kişileri, tercihlerinizi ve süreçleri sorgulayarak anlamaya çalışın. Doğru noktada olmadığınız hissinizin ana kaynağına ulaşın.

2. Kariyerinizde ne istediğinizi sorgulayın ve sizi motive edecek farklı seçenekleri belirleyin

Genel olarak ‘’ne istediğimizi’’ sorgulamak da aynı ‘’doğru’’ noktada olmama hissini kabul kadar zordur. Hepimiz genel olarak bize öğretilmiş yaşam tarzlarını takip ederiz, evleniriz, çocuklarımız olur veya bir işimiz olur. Fakat hayat akışımızda ‘’gerçekten ne yapmak istiyorum’’ sorusunu kendimize sormayız. İşte bu noktada ‘’doğru’’ yerde olmak için dürüstçe ve cesurca bu soruyu kendinize sorun. Çalışma hayatınızda sizi nelerin motive edeceğini açıkça belirleyin.

3. Kariyerinize yeni bir yön verin

Özellikle kariyer hayatımızda ani değişiklikler yapmak aslında oldukça cesaret isteyen bir aşamadır. Fakat doğru planlama ve zamanlama ile hayalinizdeki işe sahip olabilirsiniz. Bu noktada herkes için farklı zorluklar veya olasılıklar gerçekleşebilir. Siz de kendi yolunuzu kendiniz belirliyor olacaksınız. Yoga felsefesi temelinde olduğu gibi karşılaştığınız her aşamanın sizi bir ve tek anlayışına götürmesine izin verin. Güzel bir yolculuk için gerekli tek faktör ‘’sizsiniz’’.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top